Praktiski padomi

Parka rozes

parka-rozes

Visdekoratīvākās savvaļas rožu dārza formas un hibrīdi apvienoti lielā parka rožu grupā. Tās var stādīt kā atsevišķus krūmus zālienā, lielākās vai mazākās grupās, kā arī dzīvžogos. Svarīgi, lai šie augi iekļautos dārza kopējā ainavā. No rozēm tās sāk ziedēt pirmās, jo uzzied jau jūnija pirmajā pusē. Parka rozēm raksturīga laba ziemcietība, izturība pret sēņu slimībām un nelabvēlīgiem laikapstākļiem, tās ir pieticīgākas augšanas apstākļu ziņā. Ļoti skaisti izskatās parka rožu grupa uz zaļu skujkoku fona. Viens rožu krūms aizņem apm. 1 m2 platību.

Klājeniskās rozes

klajeniskas-rozes

Šīs grupas rozēm raksturīgs kupls zarojums. Blīvs rožu ziedu paklājs, kas zied no pavasara līdz rudenim, – tādas ir klājeniskās rozes. Šīs grupas rožu blīvais lapojums un bagātīgais un ilgstošais ziedējums teicami piemērots akmensdārziem, nogāžu apzaļumošanai un zemu dzīvžogu veidošanai. Tās iederēsies arī grupu stādījumos. Stādot šīs rozes, jāzina, ka daļa šķirņu veido pacilu krūmu ar nolīkušiem, bagātīgi ziedošiem zariem, bet citas aug klājeniski, to dzinumi veidojas ložņājoši. Šīs grupas rozes ir ļoti izturīgas.

Floribundrozes

floribundrozes

Visiecienītākās apstādījumu rozes, tās vidēji ir 40-70 cm augstas, ļoti ātraudzīgas. Ziedi floribundrozēm visbiežāk ir 6 – 10 cm diametrā, izkārtojušies ķekaros. Tā kā ziedi zied uz kārtējā gada dzinumiem, tad uz krūma vienlaikus var ziedēt no 50 līdz 100 ziedu. Sāk ziedēt jūnija beigās, ja regulāri izgriež vecos ziedus, rodas iespaids, ka krūms zied nepārtraukti līdz pat oktobra beigām. Ja krūmi ziemā cietuši no sala līdz pat augsnes virskārtai, jauni dzinumi pavasarī veidojas no apakšējo dzinumu snaudošajiem pumpuriem, kas veido veselīgus, jaunus dzinumus un ātrā laikā ataug, veidojot bagātīgi ziedošu krūmu.

Krūmrozes

krumrozes

Visplašāk dārzos audzētās ir krūmrozes, kuras ir nepārspējamas ziedu krāsu ziņā. Šīs grupas rožu krūmi ir bagātīgi zaroti un kompakti augoši 1,2 – 1,5 m augsti. Ziedēšanas krāšņums atkarīgs no zieda formas un no ziedkopas lieluma. Apstādījumos sevišķi dekoratīvi izskatās šķirnes ar tumši zaļu, spīdīgu lapojumu, uz kura fona labi izceļas krāšņie ziedi. Šķirnes ar šādām lapām ir izturīgākas arī pret slimībām. Krūmrozes sāk ziedēt jau jūnija beigās, zied bagātīgi līdz salam.

Angļu rozes

anglu-rozes

Romantikas piekritējiem jāatrod vieta savā dārzā kādai no tā sauktajām angļu rozēm, kuras apveltītas ar izteikti spēcīgu smaržu un plašu ziedu krāsu paleti. Šīs rozes var stādīt lielās grupās vai pa 3 – 5, tad ziedi izskatās krāšņāk. Nav jābaidās stādīt angļu rozes savā dārzā, baidoties, ka tās būs kaprīzākas. Visas mūsu piedāvātas šķirnes ir pārbaudītas uz vietas un izturības ziņā ir tādas pašas, kā krūmrozes, atšķiras tikai ar savu unikālo smaržu un zieda formu.

Vīteņrozes

vitenrozes

Savu popularitāti nav zaudējušas arī stīgotājrozes jeb vīteņrozes. Atsevišķu šķirņu augi spēj izstiepties pat līdz 4 m augstumam. Stīgotājrozes iedalās pēc ziedu lieluma un formas, un vienreizējas vai atkārtotas ziedēšanas. Pateicoties garajiem, ložņājošajiem dzinumiem, šīs rozes vēlams stādīt pie balsta, tās labprāt aug pie ēku dienvidu puses sienas, noder lapeņu un pergolu apaudzēšanai. Rudenī gan rūpīgi jāieziemo pēc iespējas garāki dzinumi, tā pavasarī nodrošinot rozei bagātīgu ziedēšanu.

Miniatūrrozes

miniaturrozes

Interesantas ir arī miniatūrrozes, kas ir lielo rožu kopija. Tās izceļas ar savu nelielo, līdz 30 cm augstumu un bagātīgo ziedēšanu. Ziedu diametrs nepārsniedz 3 cm, lapas ir nelielas, spīdīgas. Šīs rozes maz cieš no dzinumu apsalšanas un spēcīgi ataug sezonas laikā.

Miniatūrrozes lieliski iederas akmeņdārzos un dobju apmalēs. Der zināt, ka tās piemērotas audzēšanai dažādos traukos.

Tējhibrīdrozes

tejhibridrozes

Šīs rozes nav tipiskas āra rozes, rūpīgi koptas, arī tējhibrīdrozes atsevišķos dārzos jūtas gana labi. Rožu stāda augstums sasniedz 0,7 – 1,3 m, ziedi pildīti 9 – 15 cm diametrā. Ļoti elegantie, bieži vien smaržīgie rozes ziedi pa vienam izkārtoti gara dzinuma galā. Tikai neliela daļa no visām šīs rožu grupas šķirnēm izrādījušās pietiekami salizturīgas Latvijas kaprīzajās ziemās un ir audzējamas arī āra apstākļos.

praktiski-padomi-audzesana-1

Rožu audzēšanai jāizvēlas saulaina, gaiša vieta, jo rozes mīl siltumu. Tām patīk rīta saule, un visiedarbīgākie ir pirmie saules stari. Visaktīvāk rozes aug rīta pusē. Augi pēc nakts ir pārklāti ar rasas pilieniem, un pirmie saules stari modina rožu pumpurus. Ja nav pietiekams gaisa mitrums, pārāk liela saules tveice ir rozēm nevēlama. Lai rozes labi augtu un skaisti ziedētu, tām saules enerģiju vajag saņemt 5 – 6 stundas dienā. Rozes jāstāda no vējiem aizsargātās vietās, tomēr gaisa apmaiņa ir nepieciešama.

Pirms iegādājamies rozes, jāpadomā par augsni, kurā tās stādīsim. Rozes vēlams stādīt labi drenētā, ar trūdvielām bagātā, gaisu caurlaidīgā augsnē.

IEZIEMOŠANA

praktiski-padomi-ieziemosana-1
praktiski-padomi-ieziemosana-2

Rožu ieziemošanai ļoti labi noder mulča, ko pirms sala iestāšanās pierauš pie rozes, tā nodrošinot no izsalšanas. Vēl var uzlikt arī egļu zarus. Mēs iztiekam tikai ar mulču.